MC PALACE HOTEL CYPRUS

Kıbrıs Rehberi

MC Palace Hotel Cyprus tatilinizde kıbrıs rehberi sayfamız ile bölge hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Girne Kalesi

KIBRIS

GİRNE KALESİ

Girne Kalesi, 7.yy’da, Arap-İslam akınlarına karşı kentin korunması için Bizanslılar tarafından yapılmıştır. Tarihte savunma amaçlı kullanılan Girne Kalesi günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müzenin içinde St.George Klisesi, Kırnı Mezar Canlandırmaları, Venedik Kulesi, Luzinyan Kulesi ve Batık Gemi Müzesi bulunmaktadır. Akdeniz ılıman rüzgarları arasında gününüze Girne Kalesi’ni gezerek başlayabilirsiniz.

Girne Yat Limanı

KIBRIS

GİRNE YAT LİMANI

Şüphesiz Kıbrıs’ın en özel yerlerinden biri Girne Yat Limanı. Her karışında tarihinden izler taşıyor; Venedik yapımı eski evler, tavernalar ve restoranlar. Yazın gelmesiyle rengarenk balıkçı tekneleriyle dolan marina huzurlu saatler geçirmeye olanak tanıyor.

Bellapais Manastırı

KIBRIS

BELLAPAİS MANASTIRI / BEYLERBEYİ KÖYÜ

Bellapais Manastırı 1158-1205 yılları arasında inşa edildiği düşünülmektedir. Kuzey sahilini gözler önüne seren görüşü ve dağ manzarısıyla gotik mimari tarzın izlerini taşıyan kesinlikle görülmesi gereken eserler arasındadır. Manastır içerisinde konser salonu olarak kullanılan bir salon mevcuttur. Bu salon savaş yıllarında kurşuna tutulmuştur ve hala salon duvarlarında kurşun izleri yer almaktadır. Beşparmağın yamaçları üzerine kurulu olan manastırın adının anlamı Barış Manastırı’dır. Bellapais’in içinde dönem dönem klasik müzik konserleri oluyor. Denk gelirseniz kaçırmamanızı öneririz.

st hilarion kalesi

KIBRIS

ST.HİLARİON KALESİ

St. Hilarion Kalesi, Beş Parmak dağı üzerinde kurulan üç kaleden bir tanesidir.Lüzinyanlılar’dan kalma Kıbrıs’ın 3 kalesinden en güzeli. Bütün Girne’yi görebileceğiniz manzarası ile mutlaka görmeniz gereken St. Hilerion Kalesi aynı zamanda Umberto Eco ve Walt Disney ilham kaynağı olmuş ve kitaplarında ve çizgi filmlerinde kullanmıştır.

Batık gemi müzesi Kıbrıs

KIBRIS

BATIK GEMİ MÜZESİ

Girne Kalesi ’nin içerisinde yer alan dikkat çekici mekanlardan biri olan Batık Gemi Müzesini tanıtacağız. Müzenin içerisinde Girne yakınlarında bulunan bir ticaret gemisi sergiye sunulmuştur. Pensilvanya Üniversitesi araştırmacıları tarafından gün yüzüne çıkarılan gemi, Girne yakınlarında bir balıkçı tarafından bulunmuştur.

Bufavento Kalesi

KIBRIS

BUFAVENTO KALESİ

Kıbrıs ’ta yer alan üç kaleden biri olan Bufavento Kalesi, Girne dağının eteklerinde yer almaktadır. İnşaa tarihi tam olarak bilinmeyen kaleye ulaşım oldukça zordur. Kale 1911 yılında Richard tarafından olası Arap akınlarına karşı savunma amaçlı kurulmuştur. Bulutlu zamanlarda bulutlara dokunacak gibi olmanın verdiği hazzı başka bir yerde bulamayacaksınız.

Mavi Köşk

KIBRIS

MAVİ KÖŞK

Gözleri büyüleyen mimarisi ve ilginç hikayesiyle sizlere köşkü tanıtacağız. Mavi Köşk bir müze olarak TSK’nın himayesinde yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık tutulmaktadır.Köşk 1956 yılında yapılmıştır. Köşkü yaptıran silah tüccarı Pablo Pavilides’tir. 1974 yılında gerçekleşen Kıbrıs Harekatında evde yer alan tünellerden kaçmıştır. Köşk dışarıdan görülmemektedir ancak içeriden her yer görülmekte. Köşkün mimarı Pavilides’in arkadaşıdır. Pavilides köşkü yaptırdıktan sonra yerini kimsenin bilmemesi için arkadaşını öldürtmüştür.

KARAOĞLANOĞLU MÜZESİ VE ŞEHİTLİĞİ

KIBRIS

KARAOĞLANOĞLU MÜZESİ VE ŞEHİTLİĞİ

Binbaşı İbrahim Karaoğlanoğlu ve Yüzbaşı Fehmi Ercan’ın 1974 deki Barış harekatında çıkartmanın ilk günlerinde karargah olarak kullandıkları evin kapında bir roket atar ile vurulur. Bu ev şu an onların ve Kıbrıs şehitlerinin anısına müze ve şehitlik olarak kullanılmaktadır. Müze kısmında genel olarak barış harekatını anlatan sunum ve harekattan kalan eşyalar var. Ayrıca o dönemde Rumların kullandıkları savaş araçlarının sergilendiği açık hava müzesi mevcut.

Çıkartma Plajı

KIBRIS

ÇIKARTMA PLAJI

Barış harekatında askerlerimizin çıktığı noktadır. Adını da buradan alır. Yaz aylarında Girne’nin en popüler plajlarından biri oluyor.

hz ömer türbesi

KIBRIS

HZ. ÖMER TÜRBE VE MESCİDİ

Girne’den 4-5 km mesafede yer alan sahildeki bu beyaz bina Kıbrıs’taki önemli dini ziyaret noktalarından biridir. Kıbrıs’ta İslamiyetin yaygınlaşması için inşa edildiği düşünülmektedir.

Kıbrıs Türk Tankı

KIBRIS

TÜRK TANKI

1974 Kıbrıs Barıs Harekatı zamanında bir Türk tankının Besparmak dağlarının zirvesine kadar tırmanıp orada kaldığı bahsedilir. Bilmeyener için hep onun bir savaş efsanesi olduğunu sanır, ama bu gerçektir bir olaydır. Dünya savaş tarihinin ibret dolu bir tablosudur bu. Anıt hiatabesinde şu ifadeler yer almaktadır;

İkon Müzesi

KIBRIS

İKON MÜZESİ
(ARKHANGELOS KİLİSESİ)

Eski bir kilise olan müze, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inin kurulmasından sonra müzeye çevrilmiştir. Yüksek kulesi ise Girne’nin her yerinden görülebilmektedir. Girne ve çevresinde toplanan ikonlar bu müzede sergilenmektedir.

Korucam Koyu

KIBRIS

KORUÇAM VE AKDENİZ KÖYLERİ

Koruçam Köyü, Hristiyanların mezheplerinden ve günümüzde sayısı çok azalan Maronit’lerin yaşadığı bir köy. Köyün kendine has çok güzel bir atmosferi var.

Akdeniz Köyü, Uçsuz bucaksız bakir kumsalı ve güneşin batışının en güzel seyredildiği konumu ile Akdeniz köyü oldukça büyülü bir yer. Biraz sapa bir yerde olduğu için çok fazla turistik olmasa da fırsat bulursanız ziyaret edebilir ve gün batımını izleyebilirsiniz.

Konaklama

Otelimiz; Bed&Breakfast (Oda, Kahvaltı) ve Half Board (Kahvaltı, Akşam yemeği) konseptlerinde hizmet vermektedir.

Bize Ulaşın

info@mcpalacehotel.com

+90 392 650 42 00
+90 546 998 55 55

Bizi Takip Edin

Sosyal Medya Kanalları

Bize Katılın

En Uygun Fırsatlar Mailinize gelsin

© Copyright 2023 MC Palace Hotel - All Rights Reserved